Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi
19.03.2020

Kampüs Dışı Erişim (Ebys, Online Veritabanı, Otomasyon)

KAMPÜS DIŞINDAN EBYS, ONLİNE VERİTABANI ERİŞİMİ İÇİN GEREKLİ KURULUMLAR

Üniversite kampüsümüz dışından EBYS ve online veritabanlarına erişmek için gerekli VPN istemci yazılımı ve ayar(konfigürasyon) dosyasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kurulumları yaptıktan sonra Kampüs Dışından Okul içindeymiş gibi bir ip adresi alarak bütün otomasyonlara ve online dergilere erişebilirsiniz. ( Elinde E-İmza kartı bulunmayan personelimiz bu işlemleri yaparak Kullanıcı ismi ve tekşifresini yazarak ebys sistemine bağlanabilir.) 

Gerekli VPN istemci yazılımını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

64 Bit bilgisayarlar için: openvpn

32 Bit bilgisayarlar için: openvpn

Gerekli  ayar dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Ayar dosyasını indirmek için: Ayar (konfigürasyon) Dosyası

 

Video ile Anlatım

 

Resimli Anlatım

Yukarıda bulunan linklerden gerekli VPN istemci yazılımı ve ayar dosyasını edindikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra VPN istemci yazılımını kullanabilmek için tekşifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

Tek şifrenizi bilmiyor veya değiştirmek istiyorsanız lütfen Tıklayınız…

Adım 1: İndirdiğiniz dosyayı çalıştırın.


Adım 2: Lisans koşullarını okuyup onaylayın ve Next tuşuna tıklayın.


Adım 3: Next butonuna tıklayın.Adım 4: Install butonuna tıklayın.Adım 5: Kurulum bitene kadar bekleyin.Adım 6: Kurulum esnasında aşağıdaki ekrana benzer bir uyarı alırsanız "Always trust software from OpenVPN Technologies, Inc." kutucuğunu işaratleyin ve Install butonuna tıklayın.Adım 7: Finish butonuna tıklayarak kurulumu bitirin.Adım 8: Kurulum tamamlandıktan sonra masa üstünde bulunan OpenVpn simgesine sağ tıklanır ve Yönetici Olarak Çalıştır seçilir.

 


Gelen ekranda EVET tıklanır ve devam edilir.

NOT: EVET tıklandıktan sonra karşımıza herhangi bir ekran gelmez, program arka planda çalışır. Arayüze erişmek için sağ alt köşede bulunan durum çubuğunda bulunan OpenVpn simgesi tıklanabilir.

Adım 9: Ayar (konfigürasyon) Dosyası indirilir.

Adım 10: Sağ alt köşedeki  durum çubuğunda bulunan OpenVpn simgesine sağ tıklanarak Import File seçeneği seçilir.

Eğer OpenVpn client sekmesine sağ tıkladığınızda import file seçeneği gelmiyorsa indirdiğimiz neuvpnclient.ovpn dosyasını C:\Program Files\OpenVpn\config klasörüne kopyalayın.

Adım 11:   Gelen ekranda vpn ayar dosyasının yerini gösteriyoruz. Dosyanın adı neuvpnclient.ovpn'dir.


Dosya seçilip Aç  butonuna tıklanır.Eğer herhangi bir hata oluşmamış ise “File Imported Successfully” diye bir mesaj alınır. Böylece ayar dosyası başarıyla programa eklenmiş olur.

Daha sonra ekranın sağ alt köşesindeki  durum çubuğunda bulunan OpenVpn simgesine sağ tıklanarak bağlan seçilir ve karşımıza gelen pencereye kullanıcı adı alanına TC kimlik numarası şifre alanına tek şifrenizi girerek bağlana bilirsiniz.

AKEF BİLGİ İŞLEM