Dış İlişkiler Genel Koordinatörlüğü
01.06.2021

Mısır-Türkiye Yakınlaşması Üniversitemizde Masaya Yatırılıyor

 

Son dönemde önemli gündem başlıklarından birini oluşturan Mısır ve Türkiye arasındaki yakınlaşma Necmettin Erbakan Üniversitesinde düzenlenen çalıştayda ele alınıyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Küresel ve Bölgesel Çalışmalar Merkezinin (TIGA) Stratejik Düşünce Grubu Derneği ile ortaklaşa düzenlediği çalıştayda 4’ü Türk, 4’ü Mısırlı olmak üzere alanında uzman 8 akademisyen gündemin sıcak maddesini değerlendirecek.

Çalıştay hakkında bilgiler veren NEÜ Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Bozbaş, “İki ülkeden eşit sayıda konuşmacının katılacağı etkinlikte, yakınlaşma konusunda iki ülkenin perspektifinin de ortaya konulması hedefleniyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi sürecinden jeopolitiğin ilişkilere etkilerine, Akdeniz’deki tartışmalı deniz sınırlarından yeni keşfedilen doğalgaza, uluslararası güç dengelerinin iki ülke arasındaki ilişkilere etkilerinden güvenlik boyutuna kadar Mısır ve Türkiye arasındaki yakınlaşma birçok boyutu ile ele alınacak ve Türkiye – Mısır ilişkilerinin tabi olduğu parametreler de böylece ortaya çıkarılmış olacak.” dedi.

Çalıştayın yüz yüze formatta gerçekleştirileceğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Bozbaş, etkinliğe katılımın Covid-19 ile mücadele önlemleriyle uyumlu olacak şekilde sınırlı tutulduğunu belirtti.

3 Haziran 2021 tarihinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Kampüsü Fuat Sezgin Konferans Salonunda yapılacak olan program saat 10.00’da başlayacak.

Kayıt için: [email protected]