Doç. Dr. Zehra Odabaşı ‘Sahib Ata’nın Vakıfları’nı Anlattı

12.04.2022
Selçuklu Kültür ve Medeniyeti UAM
 

Üniversitemiz Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Sahib Ata Konferansları’nın bu ayki konuğu Doç. Dr. Zehra Odabaşı, ‘Sahib Ata’nın Vakıfları’ konusunu işledi.Sahip Ata Vakıf Müzesi’nde gerçekleştirilen programa, Üniversitemiz Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Konya Vakıflar Bölge Müdür Yardımcısı Hilal Aydemir, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Sahib Ata Fahrettin Ali’nin siyasi ve ekonomik olarak Türkmenler ile Selçuklu Hanedanı’nın menfaatlerini koruduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Odabaşı, “Halkın, Moğollara vergi verecek hali kalmadığı dönemde Anadolu’nun vergilerini kendi cebinden ödeyen bir devlet adamı. Siyasi olaylara yön vermiş ve kurmuş olduğu vakıf eserlerle Selçuklu Medeniyeti’ni ayakta tutmaya çalışmıştır. Sadece Konya’da değil, Afyon, Sivas, Kayseri’de; zaviye, medrese, kervansaray gibi birçok vakıf eser inşa ediyor. Böylelikle, eğitim, ticaret, tasavvuf gibi birçok farklı alanda Anadolu Medeniyeti’ne katkı sağlıyor. Sahib Ata Fahrettin Ali’nin medeniyetimize yaptığı en önemli hizmetlerden biri bu” dedi.Selçuklular döneminde; toplumun ihtiyaç duyduğu vakıfların tamamının devlet adamları tarafından kurularak finanse edildiğini söyleyen Doç. Dr. Odabaşı, devletin sadece bu vakıfların kontrolünü gerçekleştirdiğini kaydetti.

Doç. Dr. Zehra Odabaşı, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Programın sonunda, Konya Vakıflar Bölge Müdür Yardımcısı Hilal Aydemir, verdiği bilgilerden dolayı Doç. Dr. Zehra Odabaşı’ya teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

Paylaş