Kütüphane Ve Dokümantasyon Daire B.

Veritabanları

Satın Alınan Veritabanları

 

UpToDate Advanced

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayali bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanmasi ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

UpToDate® Advanced™, klinik kararlara yönelik hasta odaklı bir yaklaşım sunarak, tedavi farklılıklarının azaltılmasına, ve tedavi aşamasında hasta sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır.

UpToDate Advanced ile, klinisyenler; UpToDate® Pathways ve Lab Interpretation™ uygulamalarını, uygun tarama, tanısal test, tedavi ve yatan hastanın desteklenmesi amacıyla, farklı temas noktalarında

kullanabilmekte, Pathways ve Lab Interpretation yaygın tıbbi durumlara ve tedavi farklılıkları gösteren tıbbi durumlara da hitap etmektedir.

MOBIL /UZAKTAN ERISIM

UpToDate klinik karar destek sistemine uzaktan erisim (ev/ofis/cep telefonlarinizdan, mobil cihazlardan ) saglamak uzere erisim detaylariniz ve ozet bilgiler asagida yer almaktadir:

UpToDate Mobil Erişim

Kayıt işlemi:

1. UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.
3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.

Kisisel hesabiniza 90 gunde bir kez kurum bilgisayarlarindan www.uptodate.com/online adresi uzerinden Log In/Giris yapmak gerekmektedir. Yapilan her girisden sonra erisim suresi otomatik olarak 90 gun uzamaktadir.

UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlariniza indirerek kullanabilirsiniz. 

iPhone/iPad mobil cihazlarina aplikasyon indirmek icin App Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratiniz. 

Android tabanli mobil cihazlar icin Google Play Store’a girip “UpToDate” yazarak taratiniz.

LEXPERA

LEXPERA hem kapsamlı içeriği hem de bilgi işleme teknolojisi ile hukuk uygulayıcılarına yenilikçi çözümler sunan bir sistemdir. Mevzuat, içtihat, hukuk kitapları, makaleler, tezler, dilekçe ve sözleşme örneklerinden oluşan kapsamlı içeriğimizin yanında, LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirilmiştir.Ayrıca Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve mobilerişim imkânı ile LEXPERA hukuk birimlerinin iş verimliliğini artırmakta ve ciddi ölçüde zaman/emek tasarrufu yapmasını mümkün kılan veritabanıdır.

Erişim için: tıklayınız...

 

SAGE

Sage Veritabanı beşeri bilimler, sosyal bilimler, tıp, ticaret, bilim ve teknoloji, iletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji, kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi konularda 730 hakemli dergiye tam metin erişim olanağı sunmaktadır. İçeriğin erişim yılı 1999’a kadar uzanır.

Erişim için: tıklayınız...

 

SOBİAD
Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 826 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.
 
Sobiad'da;
*  826 adet dergi bulunmaktadır.
*  220,492 adet makale bulunmaktadır.
*  5,047,777 adet atıf bulunmaktadır.
*  dergi,makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.
 
Hangi özellikler mevcuttur?
 
Sobiad Atıf Dizini, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:
*  Atıfta ara,İçerikte ara olmak üzere 2 farklı arama seçeneği mevcuttur.
*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.
*  Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.

Erişim için: tıklayınız...

Sobiad kullanım kılavuzu için: tıklayınız...

 

Türkiye Atıf Dizini

Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergileri (tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik, veterinerlik, beden eğitimi ve spor, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, psikoloji vb) indekslenir.  2008'den günümüze 447 dergiye tam metin erişim erişim sunar.

Üniversite içinden, fakültelerimizdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ''yeni kullanıcı'' olarak yukarıda bulunan kayıt adresi linkinden kayıt yapması gerekmektedir. Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, kendi oluşturdukları kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlayabilirler.

Kayıt için: tıklayınız...

Kullanım kılavuzu için: Tıklayınız...

Erişim için: Tıklayınız...

 

 

Tubitak Ulakbim - Ekual

Art Index Retrospective (Sanat)

Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

Erişim için: tıklayınız...

 

BMJ Online Journals

Gut, Hearth, Thorax, Journal of Clinical Pathology, Practical Neurology, Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry gibi British Medical Association tarafından yayınlanan dergileri içerir.
Lisans Anlaşmasının geçerli olduğu 20 Nisan 2007-19 Nisan 2009 tarihleri arasındaki sayılara erişim mümkündür. 

27 dergiye erişim sağlar.

Erişim için: tıklayınız...

 

CAB Direct

CAB Direct, CAB Abstracts ve Global Health'in önde gelen bibliyografik veri tabanlarını içeren, uygulamalı yaşam bilimlerinde en kapsamlı ve kapsamlı referans kaynağıdır. CAB Direct, tüm CABI veritabanı aboneliklerinize uygun, tek bir erişim noktası sağlar.

Erişim için: tıklayınız...

 

Dynamed

Kapsamlı ve güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 2000'e yakın hastalık hakkında doğrudan tedavi ve tanıya yönelik bilgiler verir. Doktorlar, tıp öğrencileri ve diğer sağlık profesyonellerine sentezlenmiş bilgilere erişme olanağı sağlar

Erişim için: tıklayınız...

 

Ebscohost Veritabanları (EKUAL)

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda onbinlerce dergiyi özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz, 20,100’den fazla tam metin dergiye erişim imkanı sunar. Ayrıca, daha birçok farklı tam metin doküman içerir. eKitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar bu doküman türlerinden bazılarıdır. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

Ebscohost'un Ekual kapsamındaki 26 veritabanını için: tıklayınız...

- Academic Search Ultimate 

Öğrencilere önde gelen alıntı dizinlerine dahil edilmiş çok sayıda dergiyle birlikte akran denetiminden geçmiş, tam metin dergilerden oluşan benzersiz bir koleksiyon sunar. Akademik dergi, süreli yayın, rapor, kitap ve videolar bir araya gelerek astronomi, antropoloji, biyotıp, mühendislik, sağlık, hukuk ve edebiyattan matematik, farmakoloji, kadın çalışmaları, zooloji ve daha fazlasına varan neredeyse her disiplinde uzmanların gereksinimlerini karşılar.

Erişim için: tıklayınız...

- Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

Yaklaşık 1.700 süreli yayından 4,5 milyondan fazla makale alıntısı içerir. Bu kaynak, ilaç sektörünün yükselişi ve düşüşünden petrol sektörüne ve küresel ekonominin ortaya çıkışına kadar teknolojik gelişmeler, işletme stratejileri, şirket profilleri, büyük yöneticiler ve bilim adamları ile çok daha fazlası üzerine zengin bir içerik sunar.

Erişim için: tıklayınız...

- Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

1.400'den fazla süreli yayın için dizin ile birlikte üç milyondan fazla makale alıntısı sunar. Bu veritabanı, önemli çalışmaların buluması, tarihi tartışmaların araştırılması, yenilikçilerin dokümanlarının bulunması, özel teknolojilerin gelişiminin araştırılması ve daha fazlası için mükemmel bir referanstır.

Erişim için: tıklayınız...

- Art Index Retrospective (Sanat)

Bu arşiv koleksiyonu, kullanıcılara güzel sanatlar, dekoratif sanatlar ve ticari sanatların yarım yüzyıldan daha geniş bir örneğine erişim sağlara. İçerikte, çoğu hakem denetimli olan 600'den fazla yayının yüksek kalitede dizinlemesi ve 25.000'den fazla kitap değerlendirmesinden alıntılar bulunur.

Erişim için: tıklayınız...

- Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982

Bu koleksiyon, işletme tarihi üzerine, hesaplardan teknolojik gelişmeler ve işletme stratejilerine, pazarlama zaferlerinden başarısızlıklarına, şirket profillerine ve büyük yöneticilere kadar zengin bir kaynak özeti sunar. Bu veritabanı, telekomünikasyonun tarihinden küresel otomotiv pazarının yükselişine, uluslararası para sisteminin kuruluşundan dünya çapında kredi sorunlarına kadar günümüz kapitalizmine şekil veren gelişmelerin geniş kapsamına yönelik araştırmalar için çok değerli bir kaynaktır. Bu kaynak 2,5 milyondan fazla makaleden alıntılarla birlikte 1.000'den fazla süreli yayının dizinlerini içerir.

Erişim için: tıklayınız...

- Business Source Ultimate

Bu koleksiyon, öğrencileriniz için sağlam bir iş planı gibi çalışır. Akran denetiminden geçmiş, tam metin dergiler ve iş dünyasında gelecekteki gelişme ve değişimlere ilişkin tartışmaları tetikleyen geçmiş ve mevcut eğilimleri sağlayan diğer kaynakların oluşturduğu benzersiz bir zenginlik sunar.

Erişim için: tıklayınız...

- Central & Eastern European Academic Source

Orta ve doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergiler için tam metin kapsamı (PDF dahil) sağlamaktadır. Birçok disipline yönelik, çok dilli bu veritabanı birçok akademisyen için tam metin içeriği sunmaktadır.

Erişim için: tıklayınız...

- Dentistry & Oral Science Source

Genel diş sağlığı, endodonti, yüz ağrısı ve cerrahisi, odontoloji, kamu sağlığı, oral ve maksillofasiyal patoloji/cerrahi/radyoloji, ortodontoloji, pediatrik diş hekimliği, periodontoloji ve prostodonti gibi diş hekimliği alanlarıyla ilişkili tüm yönleri kapsar. Veritabanı EBSCOhost tarafından haftalık olarak güncellenmektedir.

Erişim için: tıklayınız...

- Education Index Retrospective: 1929-1983 (H.W. Wilson)

800'den fazla süreli yayın ve almanak dizini ve aralarında kitap incelemeleri de bulunan yaklaşık 850.000 makaleden alıntılar içerir. İçerikteki konular arasında yetişkin eğitimi, devam eden eğitim, okur yazarlık standartları, çok kültürlü/etnik yapılı eğitim, öğretim yöntemleri ve çok daha fazlası bulunur.

Erişim için: tıklayınız...

- European Wiews of the Americas: 1493 to 1750

Bu yeni kaynakçalı veritabanı, Amerika kıtasına ilişkin Avrupa kökenli çalışmalarla ilgilenen kütüphaneler, akademisyenler ve bireyler için çok değerli bir dizindir. EBSCO Publishing, bu kaynağı, John Carter Brown Kütüphanesi ile işbirliği halinde “European Americana: A Chronological Guide to Works Printed In Europe Relating to The Americas, 1493-1750,” adlı dünya akademisyenlerince iyi bilinen ve sayılan güvenilir kaynakçadan meydana getirmiştir. Bu veritabanı, 32.000'den fazla girdi içerir ve Avrupa'da 1750'den önce Amerika kıtasıyla ilgili olarak basılan kayıtlara yönelik kapsamlı bir kılavuzdur.

Erişim için: tıklayınız...

- ERICH

Eğitim Kaynağı Bilgi Merkezi olan ERIC, eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlar. Bu veritabanı 1,3 milyondan fazla kayıt içermekte ve Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içinde bulunan günlüklerin bilgilerine erişim sağlamaktadır.

Erişim için: tıklayınız...

- eBook Academic Collection Trial

Bu büyüyen abonelik paketi, geniş çaplı akademik konular sunan çok disiplinli e-Kitap başlıklarının kapsamlı bir seçimini içermektedir ve her türlü akademik koleksiyon için güçlü bir tamamlayıcıdır. Bu paket ile erişilebilecek bilgilerin kapsamı, kullanıcıların araştırma ihtiyaçları ile ilgili olan bilgilere erişmesini sağlayacaktır.

Erişim için: tıklayınız...

- eBook Collection (EBSCOhost)

e-Kitap tam metin veritabanıdır.

Erişim için: tıklayınız...

- eBook Subscription Harvard Business Publishing Collection Trial

e-Kitap tam metin veritabanıdır.

Erişim için: tıklayınız...

- Education Source

Eğitim öğrencilerinin, profesyonellerin ve karar vericilerin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Koleksiyon 2,850'den fazla süreli yayın için dizin ve öz sağlamaktadır ve 1,800'den fazla günlük, 550 kitap ve monograf, eğitimle ilgili konferans belgeleri, kitap incelemeleri ve 100,000'in üzerine kontrol edilen ve çapraz başvurulan eğitim testlerinin adları dahil olmak üzere 4 milyondan fazla makale için alıntı içermektedir. Erken çocukluktan yüksek öğrenime kadar tüm eğitim düzeylerini kapsamakta ve çok dilli eğitim, sağlık eğitimi ve testi gibi eğitimsel uzmanlıkları da içermektedir.

Erişim için: tıklayınız...

Erişim için: tıklayınız...

- GreenFILE

İnsanın çevreye olan etkisi hakkında dünya çapında en geniş bilgiyi sunmaktadır. Akademik ve resmi görüşleri yansıtan başlıklardan oluşan koleksiyonu sayesinde küresel ısınma, çevreyle dost binalar, kirlilik, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve daha pek çok konuda içerik sunar. Veritabanı 384.000'in üzerinde kayıt için dizin ve özetin yanı sıra, 4.700'ü aşkın kaydın tam metnine Açık Erişim sağlar.

Erişim için: tıklayınız...

- Humanities & Social Sciences Index Retrospective

Geçmişi 1907'ye kadar uzanan yaklaşık 1.100 süreli yayından 1.300.000'dan fazla makalenin yüksek kalitede dizinlemesini ve 240.000'den fazla kitap incelemesinden alıntılar barındıran, geniş konu aralığına sahip bir uygarlık bilimi ve sosyal bilimler veritabanıdır.

Erişim için: tıklayınız...

- Library, Information Science & Technology Abstract

560'dan fazla temel günceyi, yaklaşık 50 adet önemli günceyi ve yaklaşık 125 adet seçme günce ile birlikte kitaplar, araştırma raporları ve gidişat belgelerini dizinler.

Erişim için: tıklayınız...

- Medline

Hastabakıcılık, diş hekimliği, veteriner tıp, sağlık hizmetleri sistemi, klinik öncesi bilimler ve daha fazlası hakkında güvenilir tıbbi bilgi içerir. MEDLINE, MeSH (Medical Subject Headings) kullanımıyla 5.400'den fazla güncel biyotıp gazetesinden alıntı aranabilmesi için ağaç, ağaç hiyerarşisi, alt başlıklar ve patlama becerileri dizinler.

Erişim için: tıklayınız...

 - Newswires

Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın dünya çapındaki başlıca haberlerine sürekli olarak, neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından kontrol edilir ve kullanıcıların EBSCOhost'ta arama yaptıkları zaman aradıkları konuyla ilgili sonuçlara ulaşmaları sağlanır.

Erişim için: tıklayınız...

- MasterFILE Complate

Özellikle kamu kütüphaneler için tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, 2.000'den fazla genel referans yayının tam metniyle birlikte 1922'ye kadar uzanan tam metin bilgiler sunar. Hemen hemen bütün genel ilgi alanlarını kapsayan ayrıca 1.000'den fazla referans kitabının ve 164.400 temel kaynak dokümanın tam metniyle birlikte 502.000'den fazla fotoğraf, harita ve bayrak içeren bir Görüntü Koleksiyonu da sunar. Bu veritabanı EBSCOhost tarafından her gün güncellenmektedir.

Erişim için: tıklayınız...

- MasterFILE Refarence Ebook Collection

This ebook reference collection offers a rich selection of eBook titles covering a broad range of general reference subjects. Topics include biography, history, careers, cooking, literature, genealogy, health, parenting, personal finance, politics, architecture, science, current events, social-emotional health, sports, and travel.

Erişim için: tıklayınız...

- Newspaper Source Plus

35 milyondan fazla tam metin makale sağlayan 860'dan çok tam metin gazete içerir. Bu veritabanı ayrıca, 857.000'den fazla televizyon ve radyo haber kaydı içerir.

Erişim için: tıklayınız...

- OpenDissertations

Hem eski hem de güncel inceleme ve tezleri bulmak için araştırmacılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış açık erişimli bir veritabanıdır. Boston'daki H.W. Wilson Foundation ve Congregational Library & Archives'in cömert desteğiyle oluşturulmuştur ve EBSCO’nun daha önce yayınlanmış American Doctoral Dissertations veritabanının yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki seçkin kolej ve üniversitelerin katkıda bulunduğu diğer tez meta verilerini içerir. Araştırmacılara 20. yüzyıldan bugüne kadar belirli bir zaman aralığındaki lisans üstü araştırmalardan alıntılar sağlayan bu veritabanı, düzenli güncellemeler ve diploma veren kurumlarla kurulan yeni ortaklıklar aracılığıyla büyümeye devam edecektir.

Erişim için: tıklayınız...

- Regional Business News

Bu veritabanı, bölgesel iş dünyası yayınlarından kapsamlı tam metin bilgileri sağlamaktadır. Regional Business News, ABD'deki büyük şehirlerin ve kırsal alanların tamamından 80 adet iş dünyası dergisi içermektedir. Tam bir eser listesi için burayı tıklatın. Daha fazla bilgi için burayı tıklatın.

Erişim için: tıklayınız...

 

- Teacher Reference Center

En ünlü eğitimci ve yönetici dergileriyle profesyonel eğitimcileri destekleme amaçlı dergilerden 280 tanesinin dizinlemesini ve özetini içerir.

Erişim için: tıklayınız...

- The Belt and Road Initiative Reference Source

Asya, Orta Doğu, Orta ve Doğu Avrupa dahil One Belt One Road mega bölgesinin anlaşılmasını ve araştırılmasını destekleyen tam metin dergi ve yayınların bir koleksiyonudur. One Belt One Road girişimini oluşturan 65 ülkede yayımlanmış tam metin dergi ve yayınları içeren tek kaynaktır.

Erişim için: tıklayınız...

- TR Dizin

Türkiye Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBIM) tarafından üretilen ULAKBIM Türkçe Ulusal Veri Tabanları, özel kapsama sahip çok disipline yönelik bir kaynaktır. Türk Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı; Mühendisliğin yanı sıra Temel ve Uygulamalı bilimlere yönelik geniş bir içerik sağlar. Türk Yaşam Bilimleri Veri Tabanı; Ziraat, Biyoloji ve Veterinerlik Bilimi alanlarına odaklanır. Türk Tıp Veri Tabanı; Tıp, Dişçilik, Farmasötik ve Hasta Bakıcılık alanları dahil Sağlık Bilimleri üzerine araştırmaları içerir. Türk Sosyal Bilimler Veri Tabanı; Antropoloji, Ekonomi ve Tarih'ten Uluslararası Gelişme, Dil Bilimi ve Siyaset Bilimi’ne, insan topluluğu ile ilgili tüm önemli alanları inceler. İki dilde (İngilizce ve Türkçe) hazırlanmış olan özetler ve açıklamalar dört veritabanının da Türkiye’den ve dünyanın her yerinden araştırmacılar tarafından kullanılabilmesini sağlar.

Erişim için: tıklayınız...

- Web News

Tüm dünyadan binlerce önemli haber akışına neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon geniş çeşitlilikte iş dünyası ve genel haber konularından 14.000'den fazla haber akışını içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

Erişim için: tıklayınız...

 

Emerald

İşletme, yönetim ve ekonomi başta olmak üzere ilgili konularda hakemli      dergi ve kitaplar içeren bir veri tabanıdır. Araştırmacılar icin son derece    yararlı rehberler, örnekler, ipucları sunmaktadır. Dergilere aşağıdaki konu    başlıklarına göre de erişilebilir.

Accounting, Finance & Economics

Business Management & Strategy

HR, Learning & Organization Studies

Information & Knowledge Management

Marketing

Operations, Logistics & Quality

Property Management & Built Environment

Public Policy & Environmental Management

Tourism & Hospitality Management

Education

Engineering

Health & Social Care

Library Studies

Erişim için: tıklayınız...

 

IEEE

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ve IEE (Institution of Electrical Engineers) Elektrik ve Elektronik ve bilgisayar bilimlerinde dünya literatürünün üçte birine tekabül eden içeriğe sahip veritabanına erişiminiz sağlanır. IEEE/IEE Electronic Library (IEL) 920,000 den fazla tam metin erişimli makale içeren IEEE nin sağladığı en kapsamlı veritabanıdır.

Erişim için: tıklayınız...

 

iThenticate

Akademik İntihal Engelleme Programı İthenticate Ulakbim aracılığıyla üniversitemiz erişimine açılmıştır. İlgili veritabanı akademik yayınlarla ilgili intihali engelleme konusunun öneminden hareketle, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahiptir.

Erişim için: tıklayınız...

 

JSTOR Archive Journal Content

JSTOR veri tabanı multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir.

Erişim için: tıklayınız...

Kullanım kılavuzu için: tıklayınız...

 

Mendeley

Mendeley Programı araştırmanızı organize etmenize, ayni alanda çalışan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanıza ve en son araştırmaları keşfetmenize yarayan ücretsiz bir referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağdır. 

• Otomatik olarak referanslarınızı istediğiniz stilde oluşturur,

• Online olan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanızı sağlar,

• Bilgisayarınızda yer alan okunacak ve okunmuş makalelerinizi organize eder,

• Okuduğunuz makaleleri temel alarak size ayni konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir,

• Yanınızda bilgisayarınız olmasa dahil, bilgisayarınıza indirdiğiniz makalelere online olarak erişim imkânı sağlar,

• Akıllı telefonlarınız ve tabletlerinizle istediğiniz yerde makalelerinizi okuma imkanı verir.

Erişim için: tıklayınız...

 

Nature Journals

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

 

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

 

Nature + Nature Methods + Nature Protocols (46 dergi): 2007 yilindan gunumuze erisim saglanacaktir. Abonelik yili ve bir onceki yila surekli erisim hakki olacaktir.
Palgrave Macmillan Journals (47 dergi)1997'den gunumuze erisim saglanacaktir. Abonelik yillarina surekli erisim hakki olacaktir. 

Academic Journals (40 dergi): 1997'den gunumuze erisim saglanacaktir. Abonelik yillarina surekli erisim hakki olacaktir.

Erişim için: tıklayınız..

 

Ovid-LWW

Lippincott Williams & Wilkins yayınevi tarafından yayınlanan tıp konusundaki 209 adet dergiye tam metin erişim sağlar. Tam metin olarak erişilen bu dergilerin içinden seçilen impakt faktörü yüksek 50 adet dergiye ise arşivleri ile birlikte tam metin erişim mümkündür.
346 dergiye erişim sağlar.

Erişim için: tıklayınız...

 

ProQuest Dissertations and Theses Global

Sahip olduğu 4,5 milyondan fazla tez ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. ProQuest Dissertations & Theses ile: •Son sınıf öğrencileri hazırlamayı düşündükleri tez konularının daha önceden yazılıp yazılmadığını sorgulamak için arama yapabilirler •Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar ilgilendikleri bilimsel alanlarla ilgili araştırma yapabilirler •Yüksek kalitedeki multidisipliner araştırma materyallerine hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirler •Kendi elektronik kitap koleksiyonlarını oluşturabilirler – her tez bir ISBN içermektedir, ProQuest dünyadaki en büyük ISBN yayıncısıdır •ProQuest platform üzerinde dergi ve diğer içerik türleri ile çapraz tarama yapabilirler. ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır. 2.5 milyondan fazla başlık tam metin olarak yer almaktadır. Bu başlıklar sayfa, microform ve elektronik formatta (eğer aboneliğiniz içeriyorsa) yer almaktadır. ProQuest Dissertation & Theses kurumsal aboneleri 1997’den önce yayınlanmış binlerce başlığın yüzlercesine, ayrıca 1997’den günümüze yayınlanmış başlıkların tamamına dijital formatta online olarak erişebilmektedirler. PQDT haftalık olarak güncellenmektedir ve tam metin arama yapmaya imkan tanımaktadır.

Erişim linkihttps://search.proquest.com/pqdtglobal/

Kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

https://proquest.libguides.com/pqdttr

COVID-19 Araştırma Kaynakları:

ProQuest Publicly Available Content Database

https://search.proquest.com/publiccontent/

ProQuest Coronavirus Research Database  

https://search.proquest.com/coronavirus

 

Science Direct

Sosyal bilimler, iktisadi ve idari bilimler, tıp, eczacılık, biyoloji, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, genetik, kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, sanat ve beşeri bilimler, tarım, inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimleri, yer bilimleri, malzeme bilimi, teknoloji, mühendislik, çevre bilimleri, fizik, matematik, astronomi vb. alanlarında elektronik kaynaklara erişim sağlanmaktadır.

Erişim için: tıklayınız...

 

Scopus

Atıf ve makale özeti veritabanı; 19 000 üzerinde indekslenmiş dergi; 600 ticaret yayını, 350 kitap serisi, 3.7 milyon konferans yayını,, 42.5 milyon makale özeti ve atıf kaydı, 359 milyon bilimsel web sitesi, 24 milyon patent kaydı.

Erişim için: tıklayınız...

 

Springerlink

Springer ve Kluwer dergilerine tek arayüzden erişilebilmektedir. Tıp, kimya, jeoloji, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik, astronomi, çevre bilimleri, hukuk ve ekonomi konularında bilgi verir. 1300'e yakın dergiye tam metin olarak erişim sağlar.

Erişim için: tıklayınız...

 

Taylor & Francis

Sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık bilimleri alanında elektronik yayınlara erişim sağlayan veritabanıdır.
1626 dergiye erişim sağlamaktadır.

Erişim için: tıklayınız...

 

Turnitin

YÖK’ün 15.01.2015 tarihli ve 1913 sayı numarası ile tüm üniversitelere gönderdiği “Lisansüstü Eğitim-Öğretim İlkeleri” konulu yazısının D-TEZLER bölümünde; “Lisansüstü eğitim tezleri savunmaya alınmadan önce ilgili öğrenci tarafından düzenlenecek intihal programı raporu teslim edilir” maddesi uyarınca; 
her öğrenci tez raporunu almak için danışmanına başvurmalıdır. Danışmanlar şifre almak için kutuphane@erbakan.edu.tr adresine Ad Soyad ve kurum eposta adreslerini göndermelidir.

Erişim için: tıklayınız...
Öğretmen kılavuzu için: tıklayınız...

Öğrenci kılavuzu için: tıklayınız...

 

Web of Science

1980'den günümüze makalelerin, 1990'dan günümüze bildirilerin  bibliyografik bilgilerini, yararlanılan kaynaklarını ve atıflarını listeler.

Erişim için: tıklayınız...

 

Wiley

Bilimsel araştırmaları akademik içeriğiyle destekleyen Wiley yayınevine ait akademik dergilere Wiley Online Library platformu üzerinden erişimimiz başlamış bulunmaktadır.

Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir. 

Wiley dergileri hakkında: 

 • 1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation
 • Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
 • 363 Wiley dergisi kendi alanında en iyi ilk 10 dergi arasındadır.
 • 26 Wiley dergisi 2016 yılında en başarılı dergi sıralamasında 1. sıraya yükselmiştir.
 • 142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
 • 784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
 • Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden geldiğini göstermektedir.
 • Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.

Wiley Online Library araştırma alanları:

 • Kimya
 • İşletme, ekonomi, finans, istatistik
 • Tıp
 • Yaşam Bilimleri
 • Matematik
 • Veterinerlik
 • Diş Hekimliği
 • Polimer ve Materyal Bilimleri
 • Eczacılık
 • Fizik ve Astromi
 • Psikoloji
 • Eğitim Bilimleri
 • Mühendislik
 • Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi
 • Mimarlık ve Planlama
 • Sanat ve Uygulamalı Sanatlar
 • Biyoloji
 • Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik
 • Hücre ve Moleküler Biyoloji
 • Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi
 • Genetik
 • Coğrafya & Keşifler
 • Tarih
 • Arkeoloji

Wiley Online Library’e uzaktan erişim rehberi için: tıklayınız...

Erişim için: tıklayınız...

Bilgi ve İletişim:

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
T: 0332 320 52 58/8401-8402-8403 
M: kutuphane@erbakan.edu.tr