Selçuklu Kültür ve Medeniyeti UAM

Panel

    Merkezimiz tarafından düzenlenen “Ortaçağ'da Harp Silahları” konulu panel, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu’nun yaptığı Panelde ilk konuşmayı Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Durmuş yaptı. Durmuş, konuşmasında Orta Asya ile ilgili bilgiler verip, Orta Asya tarihi bilinmeden dünya tarihinin anlaşılamayacağını kaydetti.

     Panelde ikinci olarak Araştırmacı Yazar Dr. İbrahim Duman konuşma yaptı. Duman konuşmasında Ortaçağ dönemine ait silahlardan bahsedip, Hint kılıçlarının Ortaçağ'da çok önemli olduğunu söyledi. Pek çok devletin bunu Hindistan'dan ithal ettiğini belirten Duman, Büyük Selçuklular zamanında ise mızrağın çok önemli silahlardan biri olduğunu kaydetti. O dönemde insan gücüyle çekilen mancınıkların bulunduğunu kaydeden Duman, bunların kuşatma savaşlarında kullanıldıklarını da söyledi.

   Sakarya Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Tülin Çoruhlu ise panelde; “Ortaçağ Türk Silahları”na ilişkin sunumunda, silahlarla ilgili görsellerle dinleyenleri bilgilendirdi. Osmanlının ciddi bir askeri teşkilatı ve teçhizatı olduğunu belirten Çoruhlu, bu başarının kendiliğinden gelmediğini, burada geçmişten aldığı geleneklerin önemli bir yeri olduğunu dile getirdi.

    Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdurrahim Tufantoz ise Ortaçağ’ın harp ve silah sanatı konusunda dinleyenleri bilgilendirdi.

Aynı programda Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından tertip edilen “Selçuklu Okumaları” programından sertifika almaya hak kazanan öğrencilerimiz Semiye DERELİ, Mehmet ÖZER ve Serkan PEKGÖZ'e belgeleri takdim edildi.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Haberin Linki İçin Tıklayın