Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Kampüs Dışı Erişim (VPN)

 

PERSONEL VPN ERİŞİMİ İÇİN GEREKLİ KURULUM

(Bu hizmetten yalnızca üniversitemiz personeli yararlanabilir)
 

Üniversitemiz personellerinin kullanımına sunulan kampüs dışından üniversite ağına bağlantı hizmeti Fortinet IP SEC SSL VPN ile sağlanmaktadır.

Fortinet VPN uygulaması aşağıda yer alan bağlantı üzerinden Windows veya MacOS işletim sistemleri için indirilebilir veya internet tarayıcısından “Forti Client VPN” şeklinde arama yaparak sonuçlar arasında ilk sırada yer alan Fortinet resmi web sayfasındaki “Fortinet Product Downloads | Support” bağlantısı takip edilerek indirilebilir.

Link: (https://www.fortinet.com/support/product-downloads#vpn)
 

Yukarıdaki ekrandan “Product Downloads” sekmesine tıklanılır. 


Alttaki seçenekte yer alan
“FortiClient VPN Only” seçeneğine tıklanır.

İşletim sisteminize uygun olan versiyon indirilir ve kuruluma geçilir.
Windows işletim sistemi için kurulum aşağıdaki gibi ilerleyecektir.


Kurulum karşılama ekranında Next ile devam edilir.Kurulumun yapılacağı varsayılan dizin gösterilir bu haliyle Next ile devam edilmelidir.Yükleme Install butonu ile başlatılır.


Yüklemenin tamamlandığı gösteren bu aşamada Finish butonu ile yükleme tamamlanır. FortiClient VPN uygulaması başlatılır ve gerekli şartlar kabul edilir.Configure VPN ile VPN ayarları özelleştirilir.Connection Name alanına VPN bağlantısı için bir isim verilmelidir. Buraya NEU-VPN ismi verilebilir. 
Remote Gateway alanına VPN sunucusuna ait domain (uzaktanerisim.erbakan.edu.tr) girilmelidir.
Customize Port işaretlenerek 10443 şeklinde özel port girilir. 
Ayarlar yukarıdaki görselde olduğu gibi kaydedilir.Ayarların kaydedilmesinin ardından yukarıdaki şekildeki ekranda isimlendirilen VPN seçilir ve TEK ŞİFRE bilgileri ile oturum açılır.Sertifika ile ilgili uyarı Evet denilerek kabul edilir.Kurulum tamamlandıktan sonra Üniversitemiz ağına Forti VPN Client uygulaması ile erişim sağlanmış olacaktır. 

** Forti VPN Client uygulaması ile gerçekleştirilen tünel işleminde tüm trafiğinizin kayıt altında tutulduğunu unutmayınız.