Prof. Dr. Aiuti: “ADA Eksiliği Geleneksel Tedavi Sonuç Vermezse, Gen Tedavisine Yönelmeliyiz”

29.04.2024
Tıp Fakültesi
 

Üniversitemizin davetlisi olarak Konya’ya gelen İtalya San Raffaele-Telethon Gen Tedavisi Enstitüsü (TİGET), primer immün yetmezliklerin patogenezi ve tedavisi araştırma biriminin başkanı Prof. Dr. Alessandro Aiuti, gen tedavisiyle sağlığına kavuşan Türk hastalarıyla bir araya geldi. Prof. Dr. Aiuti, ADA eksiliği hastalığında geleneksel tedaviden sonuç alınamazsa gen tedavisinin uygun olabileceğini söyledi.

Gen tedavisinin özel bir tedavi şekli olduğunu, ilerleyen yıllarda yüksek maliyetlerin de azaltılması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Alessandro Aiuti, “Gen tedavisi çok özel bir tedavi, özel kişilere yapılır. Spesifik olarak nadir hastalıkların tedavisinde kullanılır. Zararlı olmayan virüsler işlenerek gen tedavisinde kullanılacak hale getirilir. Daha sonra hazırlanan virüsler özellikle nadir görülen bağışıklık hastalıkları, metabolik rahatsızlıklar, kan hastalıkları gibi durumlarda çocukların kesin tedavisi için kullanılır. Gen tedavisi birçok araştırma ve geliştirme sonucunda ortaya çıkartılan oldukça kompleks bir tedavi. Maliyeti oldukça yüksek bir tedavi. İlerleyen yıllarda bu tedavinin maliyetinin azaltılması için bununla ilgili çalışmaların yoğunlaşacağını umut ediyoruz” diye konuştu.“ADA Eksiliği
Geleneksel Tedavide Sonuç Yoksa, Gen Tedavisi”
ADA Eksiliği hastalığında geleneksel tedaviden sonuç alınmazsa gen tedavisinin uygun olacağını belirten Prof. Dr. Aiuti, şöyle konuştu:
“İlk önce gen tedavisi, tek tedavi eden metot olarak karşımıza çıkmalı. Eğer geleneksel tedavi ile sonuç alamadığımız takdirde buna doğru yönlenmeliyiz. Geleneksel tedavi ile tedavi edebiliyorsak, daha ekonomik olduğu için ona yönelmeliyiz. Özellikle kâr zarar oranına bakmak gerekiyor. Eğer çok faydalı bir ilaç ve onu kullandığı zaman iyi olabilecekse bu noktada tedaviye yönelmesi sağlanıyor. Buna dikkat ediyoruz. Sadece kâr zarar oranı da önemli değil. Uzun süre bir hastalığın tedavisini sağlayacak bazı ilaçların kesilmesini sağlayacaksa bu da çok önemli.”“Yaşama Şansı Olmayan Hastalar Gen Tedavisi İle Yaşıyor”

Hastalarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Aiuti, “Gen tedavisi yapılan hastalar sağlıklı bir şekilde yaşıyor. Bu hastaların yaşama şansı yoktu. Eğer yaşasalar da ciddi şekilde sıkıntıları ortaya çıkacaktı. Gen tedavisiyle beraber, mevcut maliyeti de ciddi şekilde azaltarak, sağlıklı bir şekilde yaşamaları sağlandı” ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı ve Hasan Dönmez’e teşekkür ederiz.
Paylaş