Üniversitemiz ODTÜ DİK-İHA Yarışmasında Zirvede

27.07.2022
Mühendislik Fakültesi

Üniversitemizden Göktürk takımı, Boeing firmasının sponsorluğunda Orta Doğu Teknik Üniversitesince (ODTÜ) bu yıl altıncısı düzenlenen “Dikey Kalkış İniş (DİK-İHA) Yapabilen Uçak Tasarla, Yap, Uçur Yarışması”nda üst üste dördüncü kez sahneye çıktı ve üçüncü defa birinci oldu.

Yarışmacılardan özgün tasarım, yerli üretim ve tam otonom görev yapan hibrit İHA prototipi istenen yarışmada Göktürk takımı, otonom olarak en uzun süre havada kalan, hedefi görüntü işleme ile otonom olarak tespit eden ve hedefe faydalı yükü bırakan DİK İHA’yı tasarlayan, yapan ve uçuran takım olarak birinciliği elde etti.

Geçmiş yıllarda takım olarak kazanılan iki 1’incilik ve bir 2’ncilik ödülüne yenisini eklediklerini belirten Göktürk takım kaptanı Kürşat Çiçin, bu yıl düzenlenen üç farklı insansız hava aracı yarışmasına ekip olarak danışman hocalarıyla beraber hazırlandıklarını kaydetti.Takım danışmanı Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Dr. Emrehan Yavşan ise, başarının elde edilmesinde emeği geçen ve kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Danışmanlığını Arş. Gör. Emrehan Yavşan’ın yaptığı Göktürk takımında; Kürşat Çiçin, Kadir Arslanpınar, Ali Kankaya, Sena Türker, İlknur Keskin, Halit Hakan Hızlı, Emine Çağlar, Fatma Yalçınkaya, Dilara Sevim Polat, Hediye Orhan yer alıyor.

Göktürk takımını tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.


 
Paylaş