Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
15.11.2017

BOEİNG VE ODTÜ'NÜN DÜZENLEDİĞİ İHA YARIŞMASINDAN NEÜ’YE ÖDÜL!!

NEÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğrencileri, Boeing ve ODTÜ'den İHA Yarışmasında iki ödül birden aldı.

Üniversite öğrencilerinin insansız hava aracı (İHA) ile otonom sistemlere ilgilerini artırmak ve bu teknolojinin Türkiye'de gelişimini desteklemek amacıyla Boeing Türkiye - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle düzenlenen "Dikey İniş-Kalkış Yapan İHA Yarışması"nın ödül töreni, ODTÜ Uzay ve Havacılık Mühendisliği Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

11-12 Kasım 2017 tarihlerinde ODTÜ – BOEİNG Türkiye işbirliği ile düzenlenen “Dikine Kalkıp İniş Yapabilen İnsansız Hava Aracı” (DİK-İHA) yarışmasına (METU-VTOL) Konya NEÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri “Radikal Tasarım Ekibi” olarak katıldılar.

Akademik danışmanlığını Arş. Gör. Enes GÜNALTILI’nın yaptığı  “Radikal Tasarım Ekibi”;  Burak DAM (takım kaptanı), Muhammet Mustafa ABAY, Ayşe AYVACI, Mustafa Furkan ATEŞ, Kadir ARSLANPINAR, Mustafa Tuğberk ÇAKIR, İshak Taha BALIBEY, Recep Safa DURAN’dan (Takım Pilotu) oluşmaktadır. Takım, çeşitli üniversitelerden katılan 10 ekip arasında en iyi uçuş performansı göstererek “uçuş performansı kategorisi”nde birincilik ödülü,  genel sıralamada da ikincilik ödülü alma başarısı göstermiştir.

“Radikal Tasarım Ekibi” aldığı ödüllere ek olarak 2018 yılında Amerika’da yapılacak olan uluslararası bir kongrede sunmak için BOEİNG desteğini almaya hak kazandı.

 

 

 

 

Okulumuzun bu başarısı ulusal kamuoyunda da ses getirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/boeing-ve-odtuden-iha-yarismasi-40642798

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/boeing-ve-odtuden-iha-yarismasi,EaWDUIX2o0O8XB83z264NA?_ref=infinite