Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi

Hakkında

 

 

 

 

 

 

 

 

İnce Minare Darulhadis Dersleri Başladı

Üniversitemiz ve Konya Valiliği İl Kültür Müdürlüğü’nün yaptığı protokol çerçevesinde İnce Minare’nin Mescid bölümü, Medresenin Vakfıyesine uygun olarak Darulhadis derslerine ev sahipliği yapmaya başladı. Darulhadis Derslerinde  ilk olarak İstanbul’dan Prof. Dr. Zekeriya Güler (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) tarafından  "Hadis İlminin Önemi"  konusu işlendi.

İnce Minare Sohbetleri doğrultusunda ikinci olarak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Hadisler Işığında İslam” başlığı altında sohbette bulundu. Sohbete; Konya Valimiz Muammer Erol, Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcılarımız, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel,  İlahiyat Fakültesi  Hadis Kürsüsü Hocaları,  İl müftüsü, çeşitli sivil toplum kuruluşlarından ileri gelen hocalar ve akademisyenler katıldı.

Başkan Görmez,  Abdullah İbn Ömer’in rivayet ettiği müminin özelliklerinden bahseden hadisleri anlattı. Sohbette; “Mümin hurma ağacı gibidir, meyveleri her zaman yenir ve yaprakları hiçbir zaman dökülmez. Mümin attar gibidir yanında olan ondan faydalanır. Mümin altın gibidir üzerine toprak atılsa da değerinden bir şey kaybetmez. Mümin taze ekin gibidir, rüzgârlar sarsa da yıkılmaz. Mümin bal arısı gibidir, her zaman en güzel şeyden yer en güzel şeyi üretir ve asla girdiği yeri kırmaz dökmez.” Hadisleriyle katılımcılar Hadislerin manevi atmosferiyle buluşturuldu.

İnce Minare Darulhadis sohbetleri, Üniversitemiz Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin organizasyonlarıyla devam edecek.