Erasmus Koordinatörlüğü

Dil Politikası

Dil Politikası


Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde eğitim dili temel olarak Türkçe’dir. Bununla beraber Üniversite bünyesinde %100 İngilizce Eğitim veren Uluslarararası İlişkiler ve Endüstri Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Aynı şekilde Üniversitemiz İlahiyat bölümünde %100 Arapça eğitim veren bir Arapça İlahiyat Programı bulunmaktadır. Yine Uçak Mühendisliği, Havacılık Yönetimi ve Psikoloji bölümleri %30 İngilizce ders veren bölümler arasındadır. Bunlara ilave olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerine çeşitli dillerde dil yeterliliği desteği sağlanmaktadır. Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde İngilizce eğitim veren bölümlerdeki bütün öğrencilerin her hafta 25-30 saat İngilizce ders içeren bir yıllık İngilizce hazırlık programı bulunmaktadır.

Öğrenciler kazandıkları bölüme başlamadan önce bu şekilde İngilizce hazırlık okumaktadırlar. Hazırlık okulu, öğrencileri en az B1 seviyesinde İngilizce bilgisiyle mezun etme hedefine sahiptir. Öğrencilere ön lisans veya lisans öğrenimlerine başlamadan önce hazırlık okuluna yazılmaları önerilmekte ve gelecekteki Erasmus+ ve diğer çerçevelerdeki hareketlilik faaliyetleri için bu tarz ciddi bir hazırlık okulu okumaları teşvik edilmektedirler.

Hazırlık okuluna ek olarak, dört yıllık fakülte öğrencilerine üniversitedeki eğitimleri boyunca 3-8 saat arası İngilizce dil dersleri verilmekte, meslek yüksek okulu öğrencilerineyse iki yıllık eğitimleri boyunca her dönem 3 saat İngilizce dersi verilmektedir.

Hareketliliğe katılabilmek için öğrencilerin uluslararası düzeyde tanınmış bir İngilizce dil sınavına veya Necmettin Erbakan Üniversitesi Diller Bölümü tarafından düzenlenen yeterlilik sınavına girerek dil yeterliliklerini belgelemeleri gerekmektedir.