Selçuklu Kültür ve Medeniyeti UAM
15.02.2024

II. Uluslararası Sille Sempozyumu'nda Sille Tüm Yönleriyle Ele Alındı

II. Uluslararası Sille Sempozyumu'nda Sille Tüm Yönleriyle Ele AlındıSelçuklu Belediyesi ile Üniversitemiz öncülüğünde, Silleyi Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği, Kapadokya Araştırma Merkezi, Yunanistan Sille Derneği, Küçük Asya Araştırmaları Merkezi iş birliğinde gerçekleştirilen II. Uluslararası Sille Sempozyumu'nda, Anadolu’nun önemli tarihi ve kültürel miraslarından olan, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sille’nin tüm yönleri alanında uzman isimler tarafından geniş bir yelpazede ele alındı. Konya ve Sille Hazineleri Sergisi’nin de yer aldığı sempozyumda panel ve oturumlarla Sille’nin geçmişten günümüze taşıdığı kültürel miras ortaya kondu. 

Sempozyumun açılış töreni Selçuklu Kongre Merkezi’nde yapıldı. Yunanistan Kapadokya Araştırma Merkezi Folklor Ekibi’nin folklor gösterisi ile başlayan programa Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Hakan Türkel, Yunanistan Kavala Belediyesi Başkan Vekili Moumtsakis Apostolos, Kapadokya Araştırma Merkezi Başkanı Kaplanis Losifidis, Sille Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği Başkanı Mehmet Kılıçarslan, akademisyenler ve davetliler katıldı.
 
“Sille, Türkiye’nin En Önemli Destinasyon Merkezlerinden Biri Haline Gelecek”
Açılış töreninde ilk olarak kürsüye gelen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sille’nin Konya merkezden sadece birkaç kilometre uzaklıkta Türkiye’nin eşsiz kültürel mirasının, ender ve önemli bir parçası olduğunu ifade etti. Başkan Pekyatırmacı, “Sille; Kalkolitik Çağ’dan Osmanlı dönemine uzanan, tarihi camileri, kiliseleri, çeşmeleri, köprüleri ve bölgeye özgü taşlarından yapılmış evleri ile adeta bir açık hava müzesini andıran köklü bir kültür hazinesi konumunda. Böyle muazzam bir kültür hazinesini ön plana çıkarmak, buradaki tarihi mirası tekrar canlandırmak, kültür ve doğa uyumunu biraz daha artırmak amacıyla bizler de Selçuklu Belediyesi olarak Sille’de uzun bir süredir cephe düzenleme, sokak sağlıklaştırma, restorasyon, rekonstrüksiyon ve bunlar gibi birçok uygulama ile geniş kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarla birlikte hali hazırda devam eden çalışmalarımız da tamamlandığında Sille, sadece Konya’nın değil Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline gelecektir” dedi. 
 


“Tüm Çalışmalarımızı Büyük Bir Titizlikle Aslına Sadık Kalarak Gerçekleştiriyoruz”
Selçuklu Belediyesi tarafından Sille’de gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Başkan Pekyatırmacı,“Başta camiler, hamamlar, müzeler, kiliseler ve çeşmeler olmak üzere Sille’deki tüm tarihi eserlerimizin restorasyonunu daha önceden tamamlamıştık. Gerçekleştirmiş olduğumuz dere ıslahı ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarıyla cephe yönünden tehlike ve olumsuzluk arz eden yapıları uygun bir şekilde ıslah etmiştik. Kısa bir süre önce ise Sille’de belki de bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmaların en büyüğüne start verdik. Biliyorsunuz; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın kararı ve Cumhurbaşkanımızın da onayıyla Sille’deki tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunmasıyla ilgili bir karar alınmıştı. Bu karar kapsamında Aya Elenia Kilisemizin karşısında yer alan ve 19 bin 794 metrekare inşaat alanı bulunan Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi projemizi başlattık. Bu projemizin inşası şu an devam ediyor. Buradaki çalışmalarımız tamamlandığında inanıyorum ki Konyamız, Selçuklumuz ve Sillemiz çok faydalı bir hizmete kavuşmuş olacak. Yaptığımız bütün çalışmaları Sille’nin tarihi siluetine hiçbir zarar vermeden, aslına uygun olarak gerçekleştiriyoruz. Bu hassasiyetimizi sonuna kadar sürdüreceğimizi de buradan dile getirmek istiyorum. Çünkü Sille bizim gözbebeğimiz. Üzerine titrediğimiz en kıymetli mirasımız. Ben buradan ayrıca Sille’deki çalışmalarımızda verdikleri emekler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, Konya Büyükşehir Belediyemize, KUDEB’e ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulumuza teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.
 
“Sille’ye Dair Her Şey Bu Sempozyumda Ele Alınacak”
Belediyenin sorumlulukları ve misyonu çerçevesinde, bu kadim mirasın sürekliliğini sağlamaya önem gösterdiklerinin altını çizen Başkan Pekyatırmacı, “Bu amaçla belediyemizce yürütülen faaliyetlerin yanında gerçekleştirilen diğer çalışmalara da destek veriyoruz. Bu anlamda üniversitelerimiz ve diğer kurumlarımızla çeşitli alanlarda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Uluslararası Sille Sempozyumumuz da bu iş birliklerimizden bir tanesi ve Sille’ye çok değer veriyoruz, Sille’nin tüm yönleriyle ele alınması gerçekten çok önemli. Bu yıl ikincisini gerçekleştirmek üzere bir arada olduğumuz Uluslararası Sille Sempozyumu’nda da coğrafyası, tarihi, gelenekleri ve günümüze ulaşan eserleri ile Sille çok geniş bir perspektiften incelenmiş olacak. 5 oturum halinde yapılacak ve 27 Ocak Cumartesi gününe kadar devam edecek olan sempozyumda yerli ve yabancı olmak üzere 49 bilim adamı tarafından bildiriler sunulacak. Bu bildiriler daha sonra Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde kitaplaştırılarak kaynak eser olarak yayın hayatımıza kazandırılacak.  Sempozyumda öncelikle Sille’de günümüze kadar ulaşan tüm eserler coğrafi ve tarihi özellikleri dikkate alınarak özel başlıklarda incelenecek. Sille’nin imar ve koruma planından gelenek ve göreneklerine, yaşam biçiminden giyim kültürüne kadar her şey bu sempozyumda ele alınacak. Yine Türkçe, Yunanca ve İngilizce olmak üzere üç farklı dilde açıklamaların bulunduğu ve ilk kez bilim dünyasına sunulacak olan eserlerin de yer aldığı “Konya ve Sille Hazineleri Sergimizi” de açılış programımızdan sonra ilginize sunacağız. Ben gerçekleştireceğimiz 2. Uluslararası Sille Sempozyumu’nun Türk Yunan dostluğuna da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sempozyumuz ve Sergimiz Konya’mıza, Selçuklu’muza ve Sillemize hayırlı olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
“Birbirimizi Daha İyi Tanımak, Daha Fazla Temas Etmek Zorundayız”
Sempozyumun ve serginin gerçekleşmesine katkılarından dolayı, tüm paydaşların idareci ve üyelerine, sempozyuma katılmak üzere yurtdışından gelen araştırmacı ve misafirlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, “Malumunuz Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk konulu Atina Bildirgesi sayesinde Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir sayfa açıldı. Bu ortak iradenin, karşılıklı güven temelinde, ülkelerimiz ve bölgemiz açısından çok olumlu gelişmeleri beraberinde getireceğini ümit ediyoruz. Şüphesiz bu ortak iradenin yeni ufuklarla, yeni olanaklarla ve yeni iş birlikleriyle tahkim edilmesi gerekiyor. Bir umut ve sorumluluk iklimindeyiz. Bu olumlu gelişmelerin orta ve uzun vadede ilerletilmesi, pekiştirilmesi ve kurumsal hale getirilmesi gerekiyor. İşte tam bu noktada akademik camialara ve sivil toplum kuruluşlarına önemli sorumluluklar düşmektedir. Akademi ve sivil toplum kuruluşlarına düşen bu büyük sorumluluk ise; iki ülke arasındaki iletişim kanallarını sürekli açık tutarak ortak çalışmaları çoğaltmak olacaktır” dedi.Giderek güvensizleşen, öngörülemez, kutuplaşmış, kaotik ve asimetrik tehditlerle dolu bir dünyada hiçbir ülkenin bu durumla tek başına mücadele edemeyeceğini kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, “Bu yüzden birbirimizi daha iyi tanımak, daha fazla temas etmek zorundayız. Pozitif gündemle, bu bir araya gelişleri, bu fikir platformlarını çoğaltmalıyız. Bu sebeple; akademik camialarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız arasındaki konuşma kültürünün sağlamlaştırılmasını tüm içtenliğimizle desteklemeye devam edeceğiz.  İnanıyoruz ki birlikte inşa edeceğimiz bu kültür, yakın coğrafyamıza da örneklik teşkil edecektir. Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz II. Uluslararası Sille Sempozyumu & Konya ve Sille Hazineleri Sergisi etkinliğinin; Türk-Yunan devletleri ve halkları arasında var olan samimi ilişkilerin geliştirilmesine fayda sağlayacağını ümit ediyorum.  Son olarak, sempozyumun ve serginin düzenlenmesinde emeği geçen herkese yeniden teşekkür ediyor, etkinliğe katılanlara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.II. Uluslararası Sille Sempozyumu ile birlikte 5000 yıllık kültür vadisi Sille ile ilgili konuların daha kapsamlı olarak konu uzmanları tarafından ele alınmasından ve derinliğine incelenecek olmasından son derece mutlu olduklarını ifade eden Sille Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği Başkanı Mehmet Kılıçarslan, sempozyumun hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.
 


“Sille’yi Tanıtmak Hepimizin Önemli Görevi”
Kadim şehir Konya’nın güzide eserlerinin bulunduğu Sille’yi tanıtmanın herkesin önemli görevi olduğunu ifade eden Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç ise,“Sille ille ilgili birlikte yürüteceğimiz projelerimiz olacak ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak biz de desteklerimize devam edeceğiz. Gerçekleştirilen sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kıymetli başkanımıza başarılarının devamını diliyorum ve çalışmaların da kolaylıklar diliyorum. Tüm katılımcılara saygı ve selamlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
 


“Sadece Yunanistan değil size her zaman canımız açık”
Yunanistan Kapadokya Araştırma Merkezi Başkanı Kaplanis Losifidis de, “Sayın ve değerli can kardeşlerimiz. Kaderimiz aynen atalarımızın kaderi gibi. Nerde olursa nasıl da olursa seneler de geçse, yüzyıllar da geçse beraberiz. Barış ile inşallah sevgiyle yaşayalım beraber. 100 sene sonra buradan Konya'dan, Sille’den barış, sevgi ve kardeşlik kültür mirasını paylaşıyoruz. Bu kültür mirası hepimizin. Çok büyük çaba ile 6 ay önce, Sayın Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı Yunanistan'a, Necmettin Erbakan Üniversitesi Prof. Dr. İlker Mete Mimiroğlu ve belediye kültür müdürü Raşit Öztürkmen ile diğer değerli dostlarımızla birlikte Yunanistan'a geldikleri zaman sadece kapılarımız, müzelerimiz, koleksiyonumuz değil canımız açıktı. Tüm dostlarımızı her zaman bekliyoruz. İnşallah bugün güzel gün Selçuklu Belediyesi ile Kavala Belediyesi arasında kardeşlik ilişkisinin başlangıcı olur.  Onu umuyoruz ve bekliyoruz. Bizim için yaptığınız tüm çalışmalar için bunun yanında sergi için ne kadar teşekkür edersek az. Hepinizi saygı ile selamlıyorum” diye konuştu.
 


“Ortak Kültüre ve Barışa Hizmet Etmek İstiyoruz”
Yunanistan Kavala Belediye Başkan Vekili Moumtsakis Apostolos ise konuşmasında şunları aktardı: “Geçmişte aslında yıllar boyu birlikte barış içerisinde gündelik hayatı paylaşarak aralarındaki bütün değerleri paylaşarak birlikte yaşayan ataların torunları olarak biz de bugün bu kültüre, bu barışa hizmet etmek istiyoruz. Biz Kapadokya Araştırmaları Merkezi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve belediyeler arasında gerçekleştirilen bu iş birliği çerçevesinde bugün de torunlarımızı bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Konya ve Kavala tarihin birçok ortak özelliğe sahip olmasını istediği 2 şehirdir. Son 10 yıla baktığımız zaman Kapadokyalılar tarihi ve etnoloji müzesi, bütün bu geride kalan kutsal emanetleri tek tek parça parça toplayarak bir araya getirdi ve koruma altına aldı. Bugün Kapadokyaların hazinesi Nea Karvali’de bulunmakta. Kapadokyaların bu hazineleri bugün fotoğraflar vesilesiyle bir sergi alanında sergilenmekte ve Konyalıların tanınmasına vesile olmakta. Nihai amacımız bizim dışımızdaki Yunanlılar ve bizim dışımızdaki Türklerin de bir zamanlar ortak değerlere, ortak kültüre sahip olduklarını tekrar onlara hatırlatmaktır.”
 


“Selçuklu Belediyemiz Sille’nin İhyası İçin Elinden Gelen Gayreti Gösteriyor”
Gelecek ile ilgili kaygıları olan milletlerin geçmişinden vazgeçemeyeceğinin altını çizen Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, “İhmal ve ilgisizlik yüzünden kendi kaderine terk edilen ve geçen zaman içinde yorulan eserlerin aslında uygun olarak ihya edilmesi ve özellikle sivil mimari örneklerinin medeniyet yolculuğumuzda kimliğimizin çok değerli parçaları olduğu gerçeğinden hareketle insanlığın ortak bir mirası olarak gelecek nesillere aktarılması hepimizin önemli görevlerindendir. Selçuklu Belediyemiz de bu bilinç ile Sille’nin ihyası ve güncel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için elinden gelen gayreti gösteriyor. Bugün de burada Yunanistan'dan gelen değerli dostlarımızı görüyoruz. Bundan da büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Üniversitemizin de sempozyuma katkıları gayet güzel. Bilim insanlarımızın da bu süreçte desteği var ve bilimin yol göstericiliğinden istifade etmek gayet yararlı olacak” dedi.

Konuşmalarının ardından protokol üyelerinin sergi alanını gezmesi ve fotoğraf çekimi ile açılış programı sona erdi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı 10 oturumda gerçekleşen bilimsel etkinlikte, Türk ve Yunan  50 konuşmacı Sille’nin geçmişten bugüne olan tarihi yolculuğunu anlatarak tarihe not düştü.

Sempozyum, üçüncü gününde katılımcıların; Çatalhöyük, Payitaht Müzesi, Mevlana Müzesi ve Sille’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerle tamamlandı.

Sempozyumda sunulan bildiriler, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde kitaplaştırılarak kalıcı bir başvuru kaynağı oluşturacak.