Güzel Sanatlar Fakültesi
26.06.2020

Mehmet Ali SEVİMLİ Hocamız TYB Konya'da Söyleşiye Katıldı

Bölümümüz Öğretim Elemanı Öğr. Görevlisi Mehmet Ali SEVİMLİ Pandemi sürecini yaşadığımız bu günlerde TYB Konya Şubesinin davetlisi olarak "Ödüllü Kısa Filmler Multidisipliner Sanat Sinema" Konulu söyleşi gerçekleştirdi.  

Hocamızın: “Sinema Üretim Süreci Çok Sancılıdır.” vurgusunu yaptığı söyleşisinden bazı notlar:

TYB Konya Şubesinde Haziran Ayı etkinlikleri kapsamında katılan hocamız Akademisyen-Yönetmen Mehmet Ali Sevimli, sinemanın disiplinlerarası bir sanat olduğunu anlamlandırmanın neden elzem olduğunu, Konya’da sinema alanında sektörel ve akademik üretim anlamında ne gibi gelişmeler olduğu ve ödüllü kısa filmler video konferans yöntemiyle anlattı.

Sinemanın çok daha aşkın bir sanat olduğu ve Konya’nın bu alanda etkili çalışmalar yaptığını ve bağımsız sinema ile popüler sinema ayrımının yapılması üzerine konuşan Mehmet Ali Sevimli; “Sinemayı tanıtım merkezine yerleştiren ve anlatı merkezine insanı yerleştiren sinemadan bahsediyorum. Bu iki sinema ayrımını yapmak lazım. Popüler sinema kanadı başka bir şey. Tabi ki bu ikisi arasındaki pratikler çok değişkendir. Her iki sinema kanadı da çok kıymetli ve çok iyi okumalar sunuyor. Sinemayı sanat olarak gören ve sanatın merkezine yerleştiren yönetmenler ve yapımcılar bu disiplinerlerden çok daha fazla faydalanmak zorundadırlar.” dedi.

Sinemanın hammaddesinin insan olduğuna vurgu yapan Sevimli; “İnsanı anlamak için insana dair bütün süreçlere hakim olmak gerekir. Sinema üretim süreci çok sancılıdır.” dedi.

Sevimli, programın akışına uygun olarak Ödüllü kısa filmlerden yönetmenliğini kendisinin yaptığı “Yalnızlık Çağı” ve yönetmenliğini Serhat Koca’nın yaptığı “Hoş geldin Bebek” filmlerinin de gösterimini izleyicilere sunarak yorumlarını paylaştı.